HAJDÚSÁGI MÚZEUM

Városunk múzeuma

A Bocskai tér déli oldalán áll az egykori Hajdúkerület székháza. Az épület az Alföld egyik legjelentősebb építészeti emléke, a megye legrégebbi világi középülete. 1762 és 1871 között három fázisban épült. A harmadik építési szakaszra a Bocskai teret érintő térrendezés kapcsán került sor. A Hajdúkerület megszűnte után (1876.) sok funkciót látott el. Jelenleg a Hajdúsági Múzeumnak és a városi bíróságnak ad otthont.

Városunkban már a XIX. század második felében folyt néprajzi, régészeti és történeti gyűjtőmunka. A gyűjtést tanárok és diákok végezték. A pénzügyi források megteremtésére Múzeumi Alapot hoztak létre. Magyarországon a városi múzeumok létrehozására irányuló folyamat Rómer Flóris művészettörténész, az MTA tagja javaslatára gyorsult fel.

Hajdúböszörményben a Városi Múzeumot 1924-ben alapították. Ebben jelentős szerepet játszott H. Fekete Péter, a református Baltazár Dezső Polgári Leányiskola igazgatója. Kitartó munkájával, kutatásaival, tanulmányaival járult hozzá városunk múzeumának létrehozásához. Ekkoriban a gyűjtőkörök által megalapozott néprajzi, régészeti és történeti gyűjtések képezték a múzeum anyagának javát.

Néhány évvel később, 1928-ban a városi képviselő-testület közgyűlési határozattal döntött az intézmény támogatásáról. A működéshez állandó helyet, éves költségvetést és kinevezett igazgatót biztosítottak. Megindult a szervezett kutatómunka.

Az intézmény a Hajdúsági Múzeum nevet 1951-ben vette fel. Ekkor nyitották meg az első állandó kiállítást, amely a hajdúság történelmét, néprajzát dolgozta fel. 1966 és 1985 között egy újabb kiállítási anyag került bemutatásra, amely a korábbi gyűjtéseket egészítette ki a frissebb kutatási eredményekkel.

A jelenlegi, harmadik állandó kiállítás az elmúlt időszak kutató munkáján alapszik. A közelmúltban magán az épületen is teljes műemléki rekonstrukciót hajtottak végre, így a volt Hajdúkerületi székház ismét eredeti pompájában fogadhatja látogatóit. A kiállítás az emeleti részen, tizennégy kiállító teremben tekinthető meg. Az udvaron a nyolcvanas évek közepén szoborparkot létesítettek. A múzeum épületében található még egy képzőművészeti kiállító terem, a Litkey-galéria.

A Káplár Miklós emlékház

A Hortobágy utcán található Káplár Miklós festőművész lakóháza. Az épületben 1978-ban emlékmúzeum nyílt. A ház 1853-ban épült és a hajdúböszörményi népi építészet jegyeit viseli magán. Káplár a világhírű puszta, az alföldi emberek, a pásztorélet hiteles ábrázolója volt. Az emlékházban mintegy 40 kép és különböző tárgyi emlékek láthatók hagyatékából.


Néprajzi Múzeum


Műcsarnok


Hadtörténeti Gyűjtemény